پروپوزال دکتری کمّی یا کیفی به دنبال چیست !

دوره دکتری دو دوره را شامل می شود دوره آموزشی و دوره رساله. پس از اتمام دوره آموزشی و قبولی در امتحان آزمون جامع از دانشجوی دکتری انتظار می رود که استاد راهنما و مشاور خود را انتخاب کند و نمونه پروپوزال دکتری مد نظر خود را با صلاحدید اساتید ویرایش نماید . بدون داشتن پروپوزال دکتری عملاً انجام رساله دکتری غیر ممکن است و انتخاب دقیق و مناسب موضوع اولین و حیاتی‌ترین نکته در انجام پروپوزال دکتری است . دومین و اساسی ترین نکته تشخیص کمی یا کیفی و یا کمی – کیفی بودن پروپوزال دکتری است . پروپوزال دکتری نیز همانند پروپوزال مقطع کارشناسی ارشد دارای عنوان، بیان مساله، اهداف و ضرورت انجام تحقیق، سئوالات و فرضيه های تحقیق، محدودیت های تحقیق، پیشینه تحقیق، چارچوب نظري تحقيق، روش تحقیق، ابزار اندازه گيري تحقيق، جامعه آماری، نمونه آماری، نحوه ی تجزيه و تحليل داده ها، زمان و هزينه هاي لازم براي اجراي رساله دکتری و فهرست منابع و ماخذ تحقيق است. چون دانشجو قبل از شروع به انجام رساله دکتری بایستی از پروپوزال خود دفاع کند و آن را به تصویب برساند بايد نهايت تلاش خود را برای بیان دقیق خلاء پژوهشی، چرایی و اهداف کاربردی پرپوزال دکتری و ضرورت اجراي آن را بکند.

نمونه پروپوزال دکتری چیست ؟

نمونه پروپوزال دکتری یا همان درفت به نمونه خام پروپوزال اطلاق می شود که توسط دانشجو نوشته می شود و اساتید راهنما و مشاور در بالا بردن سطح آن نظراتی را ارائه می نمایند. نمونه پروپوزال دکتری و روش تحقیق پروپوزال دکتری بسته به کمّی و کیفی بودن تحقيق متفاوت است. پروپوزال کمّی - کیفی نیز ماحصل ادغام این روش است.

پروپوزال دکتری کیفی چیست ؟

پروپوزال دکتری کیفی عموماً در صدد کشف مفاهیم و روابط آن­ها در عرصه طبیعی وقوع وقایع و پدیده ها است. بنابراین اهداف پروپوزال دکتری کیفی به دلیل ماهیت روش تحقیق، متفاوت با پروپوزال کمّی است. در پروپوزال کیفی عموماً دانشجو اقدام به توصیف و تفسیر یک پدیده و موضوع  از دیدگاه افراد شرکت کننده  و طریقه برخورد آن ها با پدیده­های مختلف تبیین و توصیف می­شود و دراین روش پرسشنامه و یا تحقیق میدانی صورت می‌گیرد  و و حتی الامکان از سوگیری های مختلف و پیش زمینه­های قبلی اجتناب می‌شود. بنابراین در این چنین تحقیقی ذینفعان و استفاده کنندگان تحقیق در چگونگی بهره مندی  از نتایج مطالعه دخیل هستند .

 

پروپوزال دکتری کمّی چیست؟

در پروپوزال کمّی دانشجو براساس فلسفه اثبات گرایی در صدد کشف یک حقیقت واحد و قابل اثبات است. بنابراین در پروپوزال کمّی  فرضیه ای اثبات یا رد می شود و با مواردی از قبیل گردآوری، تحلیل، تفسیر و ارائه گزارشات و نتایج آماری و عددی همراه است. در پروپوزال کمّی بررسی نمونه ها براساس تحلیل های آماری توصیفی و استنباطی انجام می گیرد و تاکید بر تعمیم پذیر بودن نتایج و تحلیل های بدست آمده است و برای بررسی مطابقت نتایج با یافته ها از ابزار روایی تحقیق بهره گرفته می شود.در این صورت یافته های تحقیق قابل تعمیم به کل جامعه آماری خواهند بود. بحث دیگر در پروپوزال کمّی پایایی است یعنی یافته های تحقیق از ثبات برخوردار باشند تا اگر چنین تحقیقی در نمونه دیگری (از همان جامعه آماری) انجام گرفت نتایج تقریبا بدست آید.  

2 jan 2019

Denna hemsida är byggd med N.nu - prova gratis du med.    (klicka här för att förlänga premium)(info & kontakt)