اصول نگارش پروپوزال درس روش تحقیق

 

نگارش پروپوزال یک بخش کلیدی در در تحقیق و پروژه میدانی است و مراجعه به پروپوزال آماده برای گرفتن ایده در شیوه نوشتن آن بسیار کاربردی است. البته تعداد زیادی وبسایت در سراسر اینترنت لینک دانلود پروپوزال آماده برای علاقمندان فراهم کرده اند ولی عمده کار تهیه پروپوزال، گردآوری و فراهم آوری داده ها و نوشتن متن دقیق و منحصر به فردی است که اساس تحقیق شماست و توسط خود شما انجام می شود. در دوره کارشناسی ارشد، پروپوزال درس روش تحقیق یا سمینار قبل از پایان نامه برای دانشجویان ارائه می شود تا آنها را به دیدی جامع و کامل از مفهوم روش تحقیق برساند. در این مطلب به طور خلاصه کارهایی که برای رسیدن به پروپوزال آماده به تحویل در درس روش تحقیق یا پایان نامه باید انجام شود، بیان می شود.

-       عنوان پروپوزال در روش تحقیق

عنوان پروپوزال در یک تحقیق حکم چشم و پبشانی کار پژوهشی برای شما را دارد. انتخاب عنوان مناسب در روند تحقیق بر حجم کارهایی که برای آن باید انجام دهید اثر گذار است. تقریباً همه فارغ التحصیل های ارشد و دکتری توصیه می کنند عنوان تا جای ممکن باید با احتیاط انتخاب شود تا در گیر و دار تحقیق در صورتی که فرایند تحقیق به بن بست خورد راه برای تغییر روند باز باشد.

-       هدف تحقیق در پایان نامه

خیلی از فایل هایی که به عنوان پروپوزال آماده برای فروش روی اینترنت قرار می گیرند، در قسمت هدف تحقیق شبیه هم هستند و احتمالا صحیح هم انتخاب نشده اند. قبل از اینکه هدف را قید کنید به مسیر و روش تحقیق که پیش رو دارید توجه کنید. اگر قبل از کار پژوهشی نتوانید هدف های تحقیق خود را شسته رفته بدانید، کار سختی در انجام پایان نامه پیش رو دارید. اگر پروپوزال درس روش تحقیق را آماده میکنید تمرکز شما روی این باشد که موضوع پایان نامه و پروژه روش تحقیق یکسان یا حداقل همسو باشد و در این صورت وقت زیادی را صرفه جویی می کنید.

-       پیشینه تحقیق در نمونه پروپوزال ها

قرار نیست چرخ را دوباره اختراع کنید! این جمله مهمترین منطق برای اهمیت قسمت پیشینه تحقیق در شماست. یعنی قبل از اینکه پیشنهاده خود را ارائه دهید باید بررسی کنید که تا به حال کسی مشابه کاری که شما انجام داده اید را انجام داده است یا خیر؟ در صورت مثبت بودن جواب، حتما به آن تحقیق مراجعه کنید و از تجربیات محقق قبلی آگاه شوید و سپس پروپوزال خود را آماده کنید. معمولاً هر پژوهشی بر پایه تحقیقات دیگران بنا نهاده می شود و در غیر این صورت اعتبار علمی چندانی ندارد.

-       سوالات تحقیق در پروپوزال آماده شده

سوالات تحقیق همان سوالاتی است که در ذهن شما برای شروع یک تحقیق و ایجاد می شود. سوالات تحقیق رابطه اساسی با هدف تحقیق دارند به طوری که اگر به درستی پروپوزال تهیه کنید پاسخ سوالات تحقیق در قسمت اهداف تحقیق بیان میشود.

-       برنامه زمانبندی

یک پروپوزال نمونه زمانی واقعاً کاربردی است که زمانبندی به صورت نسبتاً دقیق در آن رعایت شده باشد. در واقع هرچقدر شما دقیق تر قسمت زمانبندی را تهیه کنید به معنی اشراف بیشتر روی روند پروژه و پایان نامه است. یکی از نکاتی که شما در پروپوزال درس روش تحقیق یا سمینار تمرین می کنید ارائه همین برنامه بر اساس روشی حساب شده و اصولی است.

 

9 jan 2019

Denna hemsida är byggd med N.nu - prova gratis du med.    (klicka här för att förlänga premium)(info & kontakt)