نوشتن یک پروپوزال آماده روانشناسی و طریقه انتخاب موضوع مناسب آن

یک پژوهشگر برای اینکه بتواند یک پروپوزال آماده کند باید بداند که چه راهی را برای دستیابی به یک پروپوزال حرفه ای باید طی کند . به همین منظور باید مراحل پروپوزال نویسی را فرا گرفته و بداند چه موضوعی انتخاب کند و در چه زمینه ای تحقیق نماید. برای این که بتوانید یک پروپوزال آماده روانشناسی ارائه دهید باید در قدم اول بدانید که یک پروپوزال حرفه ای دارای چه بخش هایی می باشد .

 

مراحل نوشتن پروپوزال آماده روانشناسی

مهمترین بخش هایی که در نوشتن پروپوزال روانشناسی باید رعایت کنید عبارت است از :

انتخاب موضوع، بیان مسئله، میزان اهمیت و ضرورت ارائه ، پیشینه ی پژوهش ها، ارائه هدف از تحقیق، بیان فرضیات تحقیق ، روش های انجام تحقیق، تجزیه و تحلیل مطالب تحقیق، لیست منابع تحقیقی .

حال پژوهشگر عزیز می داند باید از چه مرحله ای برای آغاز یک پروپوزال آماده روانشناسی اقدام نماید .

مهمترین بخش در پروپوزال نویسی انتخاب موضوع است . پروپوزال های آماده روانشناسی در موضوعات مختلفی خلاصه می شوند . مثلا :

 پروپوزال با موضوعی رابطه ای : این دسته از پروپوزال های روان شناسی با کلمه ی رابطه آغاز می شوند و کافیست فقط به بررسی رابطه در این نوع پروپوزال ها بپردازیم . برای این دسته از پروپوزال ها باید از روش تحقیق به صورت همبستگی استفاده کنید تا بهتر بتوانید به نتیجه ی مطلوب خود برسید .

پروپوزال با موضوعی اثر بخش : در این دسته از پروپوزال آماده روانشناسی شما باید ابتدا کلمه ی اثر بخشی را در تحقیق بیاورید و سپس به بررسی اثر بخشی بپردازید . موضوعاتی که جزء پروپوزال های اثر بخشی هستند از فرمول خاصی پیروی می کنند . این نوع پروپوزال ها از نوع آزمایشی بوده و در انجام روش تحقیق آن باید حتما آزمایشاتی صورت بگیرد .

پروپوزال با موضوعی مقایسه ای: همانطور که از اسم این دسته پروپوزال ها مشخص است باید به مقایسه ی دو موضوع بپردازید تا بتوانید یک پروپوزال آماده روانشناسی حرفه ای داشته باشید . شما در هر زمینه ی روانشناسی می توانید از این روش مقایسه ای استفاده نمایید .

پروپوزال با موضوعی پیش بینی شده : این نوع پروپوزال های آماده به بررسی و پیش بینی یک مبحث روانشناسی می پردازند و پژوهشگر تلاش میکند بر اساس متغیرهای وابسته ای که یافته است پیش بینی هایی در همان زمینه نماید .

پروپوزال با موضوعاتی چون نقش واسطه ای: در این نوع پروپوزال ها شما باید به موضوعاتی بپردازید که نشان دهد متغیرهای برون زاد با واسطه گری متغیر های میانجی با متغیر درون زاد ارتباطی دارند ؟

این پروپوزال های آماده روانشناسی به شما کمک می کند که بدانید در چه حیطه ای پژوهش خود را انجام دهید .

26 maj 2019

Denna hemsida är byggd med N.nu - prova gratis du med.    (klicka här för att förlänga premium)(info & kontakt)